Zopár jednoduchých otázok a odpovedí, ktoré ťa rýchlo dostanú do obrazu.
Platforma ServiceNow beží v cloudovom prostredí. ServiceNow je postavený na cloudovej infraštruktúre a je k dispozícii ako Software as a Service (SaaS) riešenie. To znamená, že používatelia a organizácie nemusia inštalovať žiadny softvér alebo hardvér na svojich vlastných serveroch. Namiesto toho môžu pristupovať k platforme cez internet pomocou webového prehliadača.
Cloudové prostredie poskytuje niekoľko výhod, vrátane:
ServiceNow je postavený na viacerých moderných technológiách, ktoré zabezpečujú jeho funkčnosť a výkonnosť.
Niektoré z kľúčových technológii, ktoré ServiceNow využíva, sú:
Základným stavebným prvkom v ServiceNow je „Záznam“ (Record). Záznamy sú jednotkami dát, ktoré uchovávajú informácie o rôznych entitách alebo udalostiach v platforme. Každý typ záznamu predstavuje konkrétnu udalosť alebo objekt v ServiceNow, napríklad incident, problém, žiadosť, zmena, konfiguračný záznam (CI) a pod.
Áno, je možné si ServiceNow systém pozrieť a vyskúšať. Spoločnosť ServiceNow ponúka tzv. bezplatnú skúšobnú verziu, ktorú si môžete vyžiadať a získať prístup k platforme na obmedzený čas.
Pre viac informácií prosím klikni na: https://www.servicenow.com/lpdem/demonow-all.html
Informácie o ServiceNow platforme môžete nájsť na niekoľkých miestach:
Kancelárie spoločnosti Accenture nájdeš v Košiciach v obchodnom centre Aupark a v Bratislave v business centre na Plynárenskej ulici 7/C.
Práca v spoločnosti Accenture ponúka mnoho výhod, ktoré by ťa mohli zaujať. Vyzdvihnem niektoré:
Vždy aktuálne a otvorené pracovné pozície nájdeš na stránkach profesia.sk.
Voľné pracovné ponuky na ServiceNow developera v Accenture
(link ťa presmeruje na portál profesia.sk)
Úplným základom je ovládať anglický jazyk. Nemčina je veľkým plusom, pretože veľká časť projektov beží pre klientov v nemecky hovoriach krajinách. Ak ovládaš oba jazyky, si jednou nohou dnu! 😉
Nežijeme v ideálnom svete a neexistuje ideálna žena a ani ideálny muž.
Existuje však ideál ServiceNow kandidáta, ktorý sa asi nedá dosiahnuť (je mu však blízko jeden košický kolega ;)) a jeho vlastnosti sú:
1. Ovládanie nemeckého a anglického jazyka
2. Skvelé logické myslenie a schopnosť hľadať súvislosti a prepojenia
3. Výborné komunikačné zručnosti
4. Záujem o technológie
5. Trpezlivosť pri riešení zložitých problémov
6. Chuť neustále sa vzdelávať a učiť nové veci
7. Prirodezná osobnosť a schopnosť podeliť sa s vedomosťami
7. a mnoho ďalších pozitívnych vlastností
Najdôležitejšia je ale chuť a vôľa ísť si za svojím cieľom, a preto tak ako v iných oblastiach aj v ServiceNow dokážeš toho veľa, ak sa budeš dostatočne snažiť.
Bežný pracovný deň ServiceNow developera štartuje zvyčajne tzv. standupom, teda krátkou poradou, na ktorej každý člen agile tímu podá krátku správu o svojej činnosti za predchádzajúci deň. Následne môže nasledovať standup s klientom, na ktorom je zákazník informovaný o aktuálnom stave a priebehu riešenia požiadaviek. Po týchto stretnutiach sa developer venuje analýze a implementácii požiadaviek definovaných v tzv. user stories, riešeniu incidentov, testovaniu a ladeniu svojho kódu, dokumentácii kódu či mentoringu mladších kolegov.
Úlohou ServiceNow analytika je získanie, analýza a transformácia užívateľských požiadaviek, ktoré sú komunikované zo strany klienta používajúceho systém ServiceNow, do tzv. user stories, teda záznamov presne definujúcich požiadavku, ktorú treba implementovať. Jeho pracovný deň pozostáva z analýzy a návrhu riešení, množstva komunikácie a online meetingov.
ServiceNow architekt je človek so skvelou znalosťou platformy a jej jednotlivých modulov. Jeho úlohou je návrh, plánovanie a implementácia komplexných IT riešení (napr. integrácia ServiceNow s inými platformami, optimalizácia CMDB, tvorba HR portálu a pod.). Architekt zároveň dohliada na správnosť implementácie a využívanie tzv. best practices, teda postupov, ktoré sú považované za optimálne spôsoby riešenia konkrétnych úloh.
Základom každej user story je popis požiadavky na novú funkcionalitu alebo produkt.
Je často písaná z pohľadu užívateľa, napr.:
„Ako užívateľ, chcem mať možnosť resetovať svoje heslo,
aby som mohol získať prístup k svojmu účtu,
ak zabudnem svoje heslo.“
To vyjadrujeme anglickým spojením:
GIVEN …
WHEN …
THEN …
Dodržiavanie tejto šablóny pri písaní User Story pomáha tímu lepšie pochopiť požiadavku, analyzovať a ohadnúť čas potrebný pre jej implementáciu a nakoniec overiť, či bola úspešne ukončená a spĺňa očakávania.
Skratka „ITSM“ označuje Information Technology Service Management, čo v preklade znamená správu služieb informačných technológií. ITSM si môžeš predstaviť ako knižnicu (alebo rámec, resp. metodológiu), inými slovami sadu postupov a nástrojov, ktoré organizáciám umožňujú spravovať a poskytovať služby súvisiace s informačnými technológiami koncovým používateľom.
Cieľom ITSM je zabezpečiť, aby informačné technológie boli riadené efektívne a poskytovali hodnotu pre organizáciu. Pomocou ITSM organizácie môžu dosiahnuť nasledujúce výhody:
Áno, medzi najznámejšie ITSM knižnice patria:
Tieto knižnice poskytujú odporúčané postupy a štandardy pre implementáciu ITSM v organizáciach.
ITIL (Information Technology Infrastructure Library) je jeden z najrozšírenejších a najznámejších knižníc správy služieb informačných technológií (ITSM). Bol vyvinutý v Spojenom kráľovstve na konci 80. rokov 20. storočia a odvtedy sa stal de facto štandardom v mnohých organizáciách po celom svete.
Vďaka svojej flexibilite a univerzálnosti je ITIL vhodný pre rôzne typy organizácií bez ohľadu na ich veľkosť a odvetvie, a mnohé spoločnosti ho používajú na zlepšenie riadenia IT a zvýšenie hodnoty poskytovaných služieb.
Hlavné oblasti ITIL-u sú rozdelené do niekoľkých kníh, z ktorých každá sa zaoberá určitou časťou ITSM zodpovedajúcou životnému cyklu danej služby alebo produktu. Medzi 5 základných ITIL oblastí patrí:
Veľké firmy používajú ITIL, pretože poskytuje osvedčené postupy a štandardy pre riadenie IT služieb, čo zlepšuje efektivitu, kvalitu a spoľahlivosť IT procesov a pomáha dosahovať podnikové ciele a stratégie. Taktiež umožňuje lepšiu koordináciu a komunikáciu medzi oddeleniami a zvýšenie hodnoty poskytovaných IT služieb pre zákazníkov.